Stonky kvetov zrežte šikmo ostrým nožom (alebo špeciálnymi nožnicami). Zrezať by sa mali pod uhlom 45°, aby plocha na nasávanie vody bola čo najväčšia. Tento jednoduchý krok umožní kvetom lepšie absorbovať vodu a zníži zahnívanie stoniek. Konce stoniek zrežte asi o 1 - 2 cm. Do čistej vázy alebo nádoby s vodou môžete pridať výživu pre kvety, ktorú treba najprv rozpustiť v teplej vode. Dolievajte vodu denne a kompletne ju vymeňte raz za niekoľko dní. Kvety je dobré občas pokropiť rozprašovačom s čistou vodou.
Vo váze alebo nádobe by malo byť dosť miesta pre vašu kyticu, ktorá by sa tam mala pohodlne zmestiť. Vody by tam malo byť najmenej toľko, aby do nej boli ponorené zrezané stonky kvetov. Ruže potrebujú viac vody ako iné kvety - až do 3/4 výšky vázy. Kytice či aranžmány vyniknú v najrôznejších vázach - možnosti sú nekonečné - od starožitného čajníka až po elegantnú kryštálovú vázu či obyčajný sklenený džbán.
Tip - výška vázy by mala byť asi do jednej tretiny alebo až do polovice výšky kvetov. Vyhnite sa vázam alebo nádobám zo železa a ocele. Váza by mala byť čo najčistejšia. Keď viacero kvetov odkvitne, umiestnite zvyšok do menšej vázy - pomôže to predĺžiť životnosť zvyšku kvetov. Ak niekedy kvety nestoja vo váze dosť rovno, môžete použiť čistú lepiacu pásku, z ktorej na vrchu vázy vytvoríte sieť - kvety umiestnite do tejto siete.
Vystavte kvety na chladnejšom mieste bez prievanu, nie je vhodné dávať ich na priame slnečné svetlo a do blízkosti radiátorov alebo iných ohrievačov. Klimatizácia v miestnostiach pôsobí vysušujúco najmä na kvety s veľkými kvetnými lístkami. Nedávajte kvety navrch televízora. Nenechávajte kvety v blízkosti zrejúceho ovocia, ktoré uvoľňuje etylén - ten totiž urýchľuje odumieranie kvetov. Najcitlivejšími na etylén sú karafiáty, ruže, orchidey, ľalie a gypsofila.